Arama Motoru Nedir?

Arama Motoru Nedir?

Arama motoru nedir?

Arama motoru veya internet arama motoru, web araması (İnternet araması) gerçekleştirmek için tasarlanmış bir yazılım sistemidir. Metin olarak web arama sorgusunda belirtilen belirli bilgiler için World Wide Web’de (WWW) sistematik bir şekilde arama yapılması anlamına gelir. Arama sonuçları genellikle, arama motoru sonuç sayfaları (SERP’ler) olarak adlandırılan bir sayfada sunulur. Bilgiler, web sayfalarına, görsellere , videolara, makalelere, araştırma sonuçlarına ve diğer dosya türlerine bağlantılar olabilir. Bazı arama motorları veritabanlarında veya açık dizinlerde bulunan verileri de kullanır. Yalnızca insan editörleri tarafından yönetilen web dizinlerinin aksine, arama motorları bir web tarayıcısında bir algoritma çalıştırarak gerçek zamanlı tüm bilgilere de erişir.

google arama motoru

Arama Motoru Tarihçesi

İnternette içerik aramak için kullanılan ilk araç Archie idi.  Adı ingilizce kelime “Archive” de “v” olmadan kullanılarak oluşturulmuştur, “arşiv” anlamına gelir. Kanada, Montreal’deki McGill Üniversitesi’nde bilgisayar bilimi öğrencileri olan Alan Emtage, Bill Heelan ve J. Peter Deutsch tarafından oluşturuldu. Program, genel anonim FTP (Dosya Aktarım Protokolü) sitelerinde bulunan tüm dosyaların dizin listelerini indirerek, dosya adlarının aranabilir bir veritabanını oluşturdu. ancak, Archie Search Engine bu sitelerin içeriğini dizine eklemedi, çünkü veri miktarı çok sınırlıydı ve kolayca manuel olarak aranabiliyordu.

Gopher’in yükselişi (1991’de Minnesota Üniversitesi’nde Mark McCahill tarafından oluşturuldu) Veronica ve Jughead olmak üzere iki yeni arama programına yol açtı. Archie gibi, Gopher dizin sistemlerinde saklanan dosya adlarını ve başlıklarını aradılar. Veronica (Bilgisayarlı Arşivlere Çok Kolay Kemirgen Odaklı Net-Geniş Dizin), tüm Gopher listelerindeki çoğu Gopher menü başlıklarında bir anahtar kelime araması sağladı. Jughead (Jonzy’nin Evrensel Gopher Hiyerarşisi Kazısı ve Gösterimi) belirli Gopher sunucularından menü bilgisi almak için bir araçtır. “Archie Arama Motoru” arama motorunun adı Archie çizgi roman serisine bir referans olmasa da, “Veronica” ve “Jughead” serideki karakterlerdir, böylece selefine atıfta bulunurlar.

yandex arama motoru

Web’deki ilk popüler arama motoru Yahoo! Arama. Ocak 1994’te Jerry Yang ve David Filo tarafından kurulan Yahoo! ‘nun ilk ürünü Yahoo! Dizindir.

Kısa süre sonra, bir dizi arama motoru ortaya çıktı ve liderlik için uğraştı. Bunlara Magellan, Excite, Infoseek, Inktomi, Northern Light ve AltaVista sayılabilir.

1996 yılında Netscape, tek bir arama motoruna Netscape’in web tarayıcısında öne çıkan arama motoru olarak özel bir fırsat sunmaya çalışıyordu. Netscape’in beş büyük arama motoruyla anlaşma yapmasıçok fazla dikkat çekti. Yılda 5 milyon dolara, her arama motoru Netscape arama motoru sayfasında dönüşümlü olacaktı. Beş motor Yahoo !, Magellan, Lycos, Infoseek ve Excite idi.

Google’ın kuruluş süreci 1996 yılı başlarında Kaliforniya’daki Stanford Üniversitesi’nde doktora öğrencileri olan Larry Page ve Sergey Brin’in araştırma projesiyle başladı. Google, 1998 yılında goto.com adlı küçük bir arama motoru şirketinden arama terimleri satma fikrini benimsedi. Bu hamlenin, İnternet’teki en kârlı işlerden birine girmekten geçen arama motoru işi üzerinde önemli bir etkisi oldu.

Geleneksel arama motorlarıyla yapılan aramalarda, sonuçlar; aranan terimlerin sayfada kaç kez görüldüğü mantığıyla sıralanıyordu. Google farklı olarak siteler arası ilişkilerin analizi konusunda çok daha elverişli iki sistem kuramı ortaya koydu. Bu yeni teknolojiyi PageRank olarak isim verdiler.Buna göre sayfa dizinlerinin asıl site ile olan bağlantı dönüşümleri belirlenerek; siteler, gösterilen ilgiye göre sıralanıyordu.

Arama Motoru Çalışma Prensibi

Web arama motorları, siteden siteye web taraması yaparak bilgilerini alır. “Örümcek”, ele alınan standart robots.txt dosya adını kontrol eder. Robots.txt dosyası, arama örümcekleri için hangi sayfaların taranacağını söyleyen yönergeler içerir. Robots.txt dosyasını kontrol ettikten ve bulduktan veya bulduktan sonra, örümcek, başlıklar, sayfa içeriği, JavaScript, Basamaklı Stil Sayfaları (CSS), başlıklar veya meta verileri gibi birçok faktöre bağlı olarak dizine eklenecek belirli bilgileri geri gönderir. Belirli sayıda sayfa tarandıktan, dizine eklenen veri miktarından veya web sitesinde geçirilen süreden sonra, örümcek taramayı durdurur.

Popüler Arama Motorları

Arama motoru pazarına Google tek başına baskın bir şekilde sahiptir. Pazarda %90 un üzerinde Google in hakimiyeti varken, %2,4 ile Bing ikinci sırada, Yahoo! %1.64 ile üçüncü sırada gelmektedir. Diğer ilk 10 arama motoru:

arama motoru pazar payı

Yerli Arama Motoru

Yerli arama motoru Yaani, web tarayıcılar üzerinden www.yaani.com.tr adresinden kullanılabiliyor. Turkcell tarafından geliştirilen Yaani  arama motorunun altyapısı Türkçe olduğundan, Türkçe dilinde yapılan aramalarda arama motoru dil bilgisi yapısını anlayabilmekte ve kullanıcının isteklerini çok daha iyi karşılayabilmektedir.

yaani arama motoru

Arama motoru optimizasyonu temel kılavuzu ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsin.

Tr Web Tasarımı, İstanbul Pendik de bulunan ve İstanbul’un anadolu yakası ve avrupa yakasına hizmet veren bir internet sitesi tasarımı firmasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir