Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Temel Kılavuzu

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Temel Kılavuzu

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Temel Kılavuzu

Arama motoru optimizasyonu nedir?

SEO, arama motoru optimizasyonu ingilizce tercümesi Search Engine Optimization baş harflerini temsil eder. Organik arama sonuçları olarak da bilinen, ücretsiz bölümde bir arama motorunda sonuçlarda ilk sıralarda gelmek için yapılan işlemlerdir.

Diğer ifadeyle arama motoru optimizasyonu (SEO), çevrimiçi içeriğinizi optimize etme sürecidir. Bir arama motoru belirli bir anahtar kelimenin aramaları için en iyi sonucu gösterir. En iyi sonuçlar arasında kendi web sitenizin çıkması için bu süreci en iyi şekilde yönetmelisiniz.

Anahtar Kelimeler Nedir? Nasıl Belirlenir?

Kullanıcıların arama motorunda istedikleri sonuca ulaşmak için kullandıkları kelimelere anahtar kelime denir. Bir kelimeden oluşacağı gibi birden fazla kelimeden de oluşabilir. Araştırmalar gösteriyor ki birden fazla kelimeden oluşan anahtar kelimelerin dönüşüm oranı daha yüksektir. Dönüşüm oranı dediğimizde kastettiğimiz konu, anahtar kelimeyi kullanarak internet sitenize gelen kullanıcının sitenizde hedeflenen davranışları yerine getirmesidir. Bu hedef davranış bir formu doldurmak ya da bir ürünü satın almak olabilir.

Arama motoru optimizasyonundaki her şey anahtar kelimelerin etrafında döner. Bu nedenle anahtar kelime araştırması genellikle SEO sürecinin ilk adımıdır. Hedef müşterinizin yaptığı aramaları Google Suggest’i kullanarak aradığı anahtar kelimeleri kolayca bulabilirsiniz. Google’ın arama alanına bir anahtar kelime yazmaya başlayın, bu anahtar kelime bir öneri listesi otomatik olarak karışınıza gelecektir. Aşağıdaki görsel de örneği incelleyebilirsiniz:

Google Suggest Örneği

Bu şekilde doğrudan Google’dan geldikleri için SEO için en uygun anahtar kelimeleri gösterir. Bir anlamda insanların neler aradığını hızlıca öğrenmiş oluyorsunuz. Anahtar kelime listesi oluştururken göz önünde tutulması gereken önemli bir nokta da daha uzun anahtar kelimeler , kısa terimlerinden daha az rekabetçi olma eğiliminde olmasıdır.

Bu nedenle, uzun anahtar kelime öbekleri nispeten düşük arama hacmine sahip olsa da, genellikle bunlar daha hızlı sıralamaya girecektir. Yaklaşık 10 anahtar kelime içeren bir listeniz olana kadar Google‘a birkaç farklı anahtar kelime yazmanızı öneririz. Bu terimler için arama hacmini ve rekabet düzeylerini kontrol etmek istiyorsanız, SEMrush veya Ubersuggest gibi bir anahtar kelime aracını kullanabilirsiniz.

 

Google’ın İlk Sayfasını analiz edin

Anahtar kelimelerinizi tespit ettikten sonra ilk yapacağınız iş bu anahtar kelimeler arama motoruna yazıldığı zaman ilk sayfada çıkan sonuçları incelemek olacaktır.

Şimdi bu anahtar kelimeler için neyin işe yaradığına bakmak gerekiyor. Bunu yapmak için, Google’da bulduğunuz anahtar kelimelerden birini yazmanız yeterlidir.

İlk sayfa sonuçlarını incelediğinizde ortak bir nokta bulmak sizin işinize yarayacak önemli bir ipucudur. İlk sayfada çıkan sonuçlar, bir yönüyle öne çıkmayı başardığı için bu sizin de kullanabileceğiniz bir bilgi olacaktır. Bir sonraki adımda bu bilgiyi kullanabilirsiniz.

arama motoru optimizasyonu ilk sayfa

 

Özgün veya Daha İyi Bir İçerik Oluşturun

Bu adımda SEO da işinize yarayacak yüksek kaliteli içerik oluşturmak için iki seçenek vardır: Bunlardan biri özgün içerik, diğer daha iyi bir içerik. Web sitenizin blog sayfasına bu içerikleri düzenli olarak ekleyin. Eklediğiniz içerikleri kategoriler halinde düzenleyin. İlgili etiketler ekleyin.

 

Backlink Nedir?

Backlink Türkçe’ye geri bağlantı yada bağlantı verme olarak çevirlebilir. Tanım olarak bir web sitesi diğerine bağlantı verdiğinde oluşturulan bir bağlantıdır.. Geri bağlantılar SEO için oldukça önemli bir konudur.

Geri bağlantılar arama motorlarının algoritmasında oldukça önemli bir yere sahip faktörlerden biridir. Bir siteden diğerine “güven oyu” nu temsil eder, ve bu temsil arama sonuçları için büyük öneme sahiptir.

Temel olarak, web sitenize geri bağlantılar, arama motorlarına başkalarının içeriğiniz için kefil olduğunu gösteren bir işarettir. Birçok site aynı web sayfasına veya web sitesine bağlanırsa, arama motorları içeriğin bağlanmaya değer olduğunu ve bu nedenle bir SERP üzerinde ortaya çıkmaya değer olduğunu gösterir. Dolayısıyla, bu geri bağlantıların kazanılması bir sitenin sıralama konumu veya arama görünürlüğü üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilir.

Link verirken ya da alırken HTML kodunda link alırken “follow”, link verirken “nofollow” etiketi kullanılmalıdır.

Sitenize verilen geri bağlantıları kontrol edebileceğiniz en önemli ücretsiz araç Google Search Konsoludur. Bağlantılar kısmında Dış ve İç bağlantılar olarak iki kısımda sitenizdeki linkleri inceleyebilirsiniz.

İçeriği geliştir ve güncelle

Zamanla web sitenizdeki içerikler güncelliğini kaybetmiş olabilir. Her fırsatta içeriğinizi geliştirmek, yeni şeyler eklemek SEO optimizasyonu açısından oldukça faydalı olabilir. Bu arama motoruna sitenizini güncellediğinizi, içeriklerin yeni bilgiler içerdiğini sinyalini verecektir.

Kaçınılması gereken eylemler:

  • Kopyala yapıştır içerik
  • Görünmeyen metin ve aşırı anahtar kelime tekrarı
  • Farklı bir siteye ya da sayfaya yönlendirme
  • İlgisiz içerik içeren sitelerden bağlantılar

Tavsiye edilen eylemler:

  • İlgili ve özgün içerik
  • Düzgün isim verilmiş görseller
  • İlgili linkler ve referanslar
  • Yazım ve gramer hatası olmayan eksiksiz cümleler
  • HTML ile tam uyum
  • Benzersiz ve ilgili sayfa başlıkları

Tr Web Tasarım firması olarak Tuzla, Maltepe, Pendik, Kartal, Ataşehir ilçelerinde hizmet vermekteyiz.