Çocuklar için Kodlama

Çocuklar için Kodlama

Kodlama, bilgisayarın bir görevi gerçekleştirmesini sağlamak için bir bilgisayara talimat yazma eylemidir. Kodlama, programlama olarak da adlandırılabilir. Bitmiş bir bilgisayar talimatları setine program denir.

Kullandığımız her uygulama, oyun ve yazılım programının çalışması için kodlanmış bir program gerekir. Birçok ev aletimiz ve hatta otomobillerimiz de çalışmak için kodlanmış bir program gerektirir.

Bir programın çalışması için bir bilgisayarın anlayacağı şekilde yazılmalıdır. Bu bir bilgisayar dili ile yapılır. Farklı bilgisayar programları için tasarlanmış farklı bilgisayar dilleri vardır.

Bu bilgisayar dilleri arasında HTML, Javascript, C ve Python örnek olarak sayılabilir. Temelde bilgisayar dili, insan tarafından üretilen talimatları ikili koda dönüştürür – yani bir bilgisayara ne yapması gerektiğini söyleyenlerden ve sıfırlardan oluşan dizelerdir.

cocuklar icin kodlama

Kod yazmayı öğrenirken, çocuklar tipik olarak, bir dizi talimat oluşturmak için birlikte istiflenebilecek önceden hazırlanmış kod bloklarıyla programlar oluşturmalarına izin veren basitleştirilmiş, görsel programlama araçlarını kullanmayı öğrenirler.

Çok küçük çocuklar, bilgisayara bile dokunmadan kodlama prensiplerini öğrenmeye başlayabilirler. Bu tür kodlama oyunları, çocukların kodlamanın arkasındaki temel ilkeleri öğrenmeleri ve bir bilgisayarda kodlamayı öğrenmeye başladıklarında yardımcı olan mantıksal düşünme dizilerini geliştirmeleri için fırsat sağlar.

Hesaplamalı düşünme, bir programı istediğiniz gibi çalışmadığında hataları tespit etme ve sorunlarını giderme yeteneği de dahil olmak üzere, bir sorunu çözmek için mantıklı bir düşünce sürecini içerir. Bilgisayar sadece verilen talimatların yanı sıra çalışır! Bir programın talimatları doğru yazılmazsa, program düzgün çalışmaz.

Kodlama, çocuklara bir soruna çözüm bulmanın genellikle mantıklı bir dizi adım veya eylem içerdiğini öğretir. Azim, deneme yanılma ve neden-sonuç anlayışı, analitik düşünme ve akıl yürütme becerileri ile matematik ve dil becerileri gibi problem çözme becerilerinin geliştirilmesine yardımcı olur. Ayrıca, çocukların yaratıcı düşünmeye ve yenilikçi fikirler ve çözümler edinmeye zorlar.

Küçük yaşlarda nasıl kod yazılacağını öğrenmek, çocuğunuzun hayatı boyunca başarılı olmasına yardımcı olacak bir bilişsel altyapı sağlar. Özellikle bilgisayar bilimleriyle ilgili bir alana girmeseler bile, neredeyse her modern endüstride bir avantaj sağlar.

Aşağıdaki internet sitelerinden kodlama eğitimi almak için destek alınabilir:

Code.org

Bu kar amacı gütmeyen vakfın web sitesi, yeni başlayanlar için mükemmel bir başlangıç noktasıdır. Kodlama öğreten birçok yararlı çevrimiçi kaynak, uygulama ve hatta yerel okulları paylaşır. İlham verici videoyu ana sayfada izlediğinizden emin olun. Şu anki yineleme, kodlamaya nasıl başladıklarından bahseden teknolojideki en büyük isimlerin bazılarını içeriyor.

https://code.org/

Code Monster

Özellikle çocuklar için yararlı olan Code Monster, iki bitişik kutuya sahiptir. Biri kodu gösterir, diğeri kodun ne yaptığını gösterir. Kodla oynadıkça (bir istemden biraz yardım alarak), her komutun ne yaptığını öğrenirsiniz.

http://www.crunchzilla.com/code-monster

Khan Academy

Kapsamlı ve zorlu matematik oyunlarıyla tanınan Khan Academy, çocuklara grafik, animasyon, etkileşimli görselleştirme ve daha fazlasını nasıl oluşturacaklarını öğreten temel programlama eğitimlerine de sahiptir.

https://tr.khanacademy.org/

Scratch

MIT öğrencileri tarafından tasarlanan ve 8-16 yaş arası çocuklara yönelik olan bu kullanımı kolay programlama dili, çocukların hayal edebilecekleri hemen hemen her şeyi inşa etmelerini sağlar. Burada belirsiz kod satırları yok. Bunun yerine, Scratch bloklarını sanal Legolarmış gibi düzenleyin ve birleştirin. Bu sadece bir kodlama kılavuzundan daha fazlasıdır; fikirleri ve ilhamları değiştiren canlı bir çevrimiçi programcılar topluluğudur.

https://scratch.mit.edu/

Web Tasarım Firması olarak Tr Web Tasarımı Pendik, Maltepe, Kartal, Tuzla ve Ataşehir ilçelerine hizmet vermektedir.