Etkili Web Sitesi Tasarımı Püf Noktaları

Etkili Web Sitesi Tasarımı Püf Noktaları

Web’de, sanal dünyada var olmanın yollarından biri de web sitesidir. Sosyal medya hesaplarınız, sitenizi ve ya ürünlerinizi tanıtan diğer sitelerdeki bilgi ve bağlantılar Web’de var olmanızı sağlar. Web’deki varlığınızla yeni müşterilere ulaşma, müşteri yorumlarına fırsat tanıma, mobil cihazlar üzerinden erişilme, başarılarınızı, hakkınızdaki olumlu yorumları gösterebilme gibi artılara sahip olabilirsiniz.

Öncelikle Web’de var olma amacınızı belirleyin. Ziyaretçilerin doğrudan sizinle telefonla iletişime geçmesini mi istiyorsunuz? Ürünlerinizi listeleyip çevrim içi satış mı yapmak istiyorsunuz? Ürün ve hizmetlerinizle alakalı ayrıntılı bilgiler vermek mi istiyorsunuz? Web’deki varlığınızı sağlarken buna ne kadar kaynak ayırabileceğinizi de planlayın.

Web sitesi yapmak için öncelikle bir alan adına karar vermek ve bunu alan adı kayıt işlemleri yapan bir yerden kaydettirmeniz gerekmektedir. Bu alan adıyla beraber web sitesi barındırma hizmeti de (Hosting) almanız gerekmektedir. Alan adına karar verirken ilk bakışta sitenizin neyle ilgili olduğuna dair iyi bir fikir veren, kolay söylenebilen ve hatırlanan, çok uzun olmayan ve anlaşılır bir ad olmalıdır. Uzantısı ise eğer ticari bir işletmeyse .com tercih edilebilir.

Etkili bir web sitesi için en önemli nokta özgün ve kaliteli içerikler kullanarak ziyaretçilere en iyi deneyimi sunarak web sitenizde yeterince vakit geçirmelerini sağlamaktır. Ziyaretçilerin sitenizi beğenmeleri demek, tekrar ziyaret edebilecekleri anlamına geldiği gibi web sayfanızı paylaşarak yeni ziyaretçilere ulaşmanızı sağlayabilir. Çalışmayan bağlantılar, yanlış bilgiler, yazım hataları, çok fazla reklam içeren web siteleri ziyaretçilerin kısa sürede ayrılmasına neden olabilir.

Web sitesi tasarımını web tasarımı firmalarından yardım alacağınız gibi hazır web sitesi hizmetlerinden de faydalanarak yaptırabilirsiniz. Tr Web Tasarımı İstanbul Pendik (Kurtköy) ofisinde A’dan Z’ye web sitesi tasarımı, sosyal medya pazarlama ve diğer ihtiyacını olan hizmetleri sunmaktadır.

Web sitesi tasarımınız tamamlandıktan sonra yapacağını ilk işlerden biri web sitenizi arama motorlarına kayıt etmektedir. Bu şekilde arama sonuçlarında web sitenizin çıkmasını sağlayabilirsiniz. Google, Bing ve Yandex gibi arama motorlarının kayıt sayfalarını kullanabilirsiniz.

Arama motoru optimizasyonu için çeşitli teknikler vardır. Bazıları arama motorlarını ve ziyaretçileri aldatmaya yöneliktir. Bunlara siyah şapkalı teknikler denir ve uzak durulması gerekir. Web sitenize ve saygınlığınıza zarar verir. Yasal olan arama motoru optimizasyon teknikleri ise çoğunlukla beyaz şapkalı (Whitehat) olarak adlandırılır. Organik, kaliteli içerik üretimi, düzgün etiketleme, uygun açıklama ve anahtar kelimeleri yerinde kullanmak bu tekniklerden birkaçıdır.

Google Web Yönetici araçlarından Search Concole’da sitenizi doğrulayarak sitenizi arama sonuçlarında gösteren arama kelimelerini, bu kelimeler kullanılarak yapılan aramada sitenizin kaçıncı sırada olduğunu, hangi arama kelimeleriyle yapılan aramalarda kaç kere sonuçlarda listelendiğini ve kaç kere tıklandığını öğrenebilirsiniz. Bunun yanında kötü amaçlı yazılım ya da bir saldırı gibi sorunlarında bu araç yardımıyla fark edebilirsiniz. Doğrulama yapmak için ftp yetkisine sahip olmanız yeterli olacaktır. Search Concole çalışmayan bağlantılarınızı size raporlayacaktır. Web sitenizin HTML yapısını geliştirecek öneriler bulabilirsiniz. Hangi sitelerin sizin web sitenize bağlantı verdiğini görebilirsiniz. Bütün bunlar için bir Gmail hesabına ihtiyacınız olduğunu söylemek gereksiz gibi durabilir.

Web site tasarımınızın mobil uyumlu olup olmadığını bu bağlantıdan test  edebilirsiniz. Birçok kullanıcının web sitenize mobil cihazlardan ulaşacağını düşünerek web sitesi tasarımını mobil uyumlu yapmanız gerekmektedir.