İnternet Sitenizin SEO Çalışmaları için 9 İpucu

İnternet Sitenizin SEO Çalışmaları için 9 İpucu

İnternet sitenizde SEO konusunda, aşağıda belirttiğimiz alanlarda yapacağınız çalışmalarla ziyaretçilerinizin İnternet sitenizle etkileşimini artırıp onları tekrar gelmesini sağlayabilirsiniz. Arama motoru optimizasyonunuda büyük ölçüde olumlu etkileri olacak 9 ipucu:

 

  • Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Uyumlu Adres (URL)

İnternet sitenizde sayfaların adresleri (URL) arama motoru optimizasyonu için uyumlu olması gerekmektedir. Uzun adreslerden kaçının, kelimeleri birbirinden tire (-) işareti ile ayırın. İnternet sayfasının içeriği ve işletmenizle alakalı anahtar kelimeleri adreste kullanın.

 

  • Görsel Optimizasyonu

İnternet sitenizin içeriğiyle uyumlu kullandığınız görselleri daha iyi bir SEO için optimize edin. Bunu yaparken çok büyük, yüklenmesi uzun süren görsellerden kaçının. Bunun yerine internet sitenize ekleyeceğini görsellerin boyutlarının 25KB ile 100 KB arasında olmasına dikkat edin.

 

  • Duyarlı (Responsive) İnternet Sitesi Tasarımı

Google artık tüm cihazlarda sorunsuz görüntülenen siteleri öne çıkarıyor. İnternet sitenizin mobil cihazlardaki sürümü Google tarafından indeksleme de ve ağırlığını belirlemede kullanılıyor. Bu yüzden internet sitesi tasarımınızn masaüstü bilgisayarlar dışında mobil cihazlarda da uygun şekilde gözüktüğünden emin olun.

 

  • Hızlı Ulaşım

İnternet sitenizi dolaşan ziyaretçilerin aradıkları sayfayı bulabilmeleri için menü bölümünün sayfanın başında ya da sol tarafta görünür bir yerde olduğundan emin olun. Ziyaretçilerin işini zorlaştırmanız, hızlıca internet sitenizi terk etmelerine neden olabilir.

 

  • Sayfa yükleme hızı

Görselleri optimize etme, gereksiz script kullanmama, css dosyalarınızı organize etme, sunucu sıkıştırmayı aktif hale getirme, gerekli bellekleme yöntemlerini kullanma sayfa yükleme hızınızı artırmayı sağlayacaktır. Ziyaretçileriniz uzun süre sayfanızın yüklenmesini beklemeyecektir. Mobil kullanıcılar ortalama 5 saniye sayfanın yüklenmesini beklerken, masaüstü kullanıcıları 3 saniye içerisinde açılmayan sayfayı terketme eğilimdedir.

 

  • Site haritaları oluşturma

Profesyonel internet sitesi tasarımının önemli bir parçasıda site haritası oluşturmadır. Google site haritasına ayrıca önem vermektedir. Google search concole de oluşturduğunuz Xml formatındaki Site haritanızı yükleyerek Google ın siteniz ve sayfalarınız hakkında hızlıca bilgilenmesini sağlayabilirsiniz.

 

  • İlgili anahtar kelimeler

İnternet sayfalarınızdaki içeriğe uygun anahtar kelimelerinizi belli bir sıklıkla kullanınız. Ancak aşırıya kaçmanız spam olarak algılanmanıza neden olabilir.

 

  • Kaliteli İçerik

İnternet sitenizde sunduğunuz içeriğin ziyaretçilerin ilgisini çekecek, istifade edecekleri bilgilerin bulunmasına dikkat edin. Ne çok uzun, ne de çok kısa içerikler bulundurun. Ziyaretçi hazırlamış olduğunu içerikleri beğenmezse kısa süre içerisinde internet sitenizi terk edebilir. Beğenmesi durumunda sitenizde daha uzun süre kalacaktır, belki de sosyal medya da paylaşarak içeriğinizin daha fazla ziyaretçiyle buluşmasını sağlayacaktır.

 

  • Sosyal Medya Entegrasyonu

İçeriğinizin sosyal medya kanalları aracılığıyla paylaşılmasına izin verecek modüllere sayfalarınızda yer veriniz. Bu şekilde kolaylıkla ziyaretçiler beğendiği sayfaları çevresiyle paylaşabilir. Bununla sosyal medya ağlarının arama sonuçları üzerindeki olumlu etkisinden istifade edebilirsiniz.

Tr Web Tasarımı SEO alanında Kurtköy, Pendik, Kartal, Maltepe ve Ataşehir bölgelerinde İnternet Sitesi Tasarımı çözümleriyle hizmet sunan İnternet Sitesi Tasarımı Firmasıdır.