Çocukları İnternetteki Zararlı İçeriklerden Nasıl Koruyabiliriz?

Çocukları İnternetteki Zararlı İçeriklerden Nasıl Koruyabiliriz?

Aileler hangi tedbirleri alabilir?

Çocukları İnternetteki Zararlı İçeriklerden Nasıl Koruyabiliriz sorusunu günümüzde birçok ebeveyn araştırmaktadır. İnternet, günlük yaşantımızın ayrılmaz bir parçası haline geldi. Şu anki çocuk nesli, İnterneti’in (www) varlığından önceki zamanı bilmiyorlardı. Buna rağmen, Z Kuşağının yani 1990 yılından sonra doğanlar İnternet’i nasıl güvenli bir şekilde kullanacağını bildiği anlamına gelmez – ve maalesef çocuklar için uygun olmayan çevrimiçi çok sayıda web sitesi ve içerik mevcuttur.

Neredeyse her modem/router cihazından bulunan filtreleri kullanabilirsiniz. Yönetici hesabıyla modem/router cihazının yönetim panelinden bu ayrıntılı filtreleme seçeneklerine ulaşabilirsiniz.  Örneğin yetişkin içeriğine erişimi kısıtlamanıza olanak tanıyan filtrelemeler bulunur. Modem/router ile birlikte gelen kullanım kılavuzuna başvurmanız veya yardım almak için İnternet Servis Sağlayacınıza başvurmanızda gerekebilir.

Daha teknik biriyseniz, modem/router DNS ayarlarını yapabilirsiniz. DNS ayarlarında OpenDNS’yi gösterecek şekilde değiştirmek, örneğin anlık mesajlaşma ve sosyal ağ gibi çeşitli web trafiği kategorilerini otomatik olarak engellemenize olanak tanır.

https://www.opendns.com/

Her iki yöntem de çok etkilidir, ancak aşılamayacak kadar zor da değildir.

İnternette Ebeveyn Kontrolü

Güvenli İnternet Hizmeti

Türkiye’de İnternet servis sağlayıcıları tarafından ücretsiz olarak sunulan ve İnternetteki zararlı içeriklerden sizi ve ailenizi büyük oranda koruyan bir hizmettir. Herhangi bir program ya da uyguluma kurmadan SMS ile aktif hale getirilebilmektedir.

Başvuru ile ilgili bilgi almak için https://www.guvenlinet.org.tr/basvuru adresini ziyaret edebilirsiniz. Çocuk ve Aile profili olmak üzere iki seçenek bulunmaktadır. Çocuk profilinde uzman kontrolünden geçen, ödevlerini yapabilecekleri sitelere ulaşabileceği gibi, ailelerinde haber okuma ve online bankacılık gibi işlerini halledebileceği siteleri kapsamaktadır. Çocuk profilinde başkaları tarafından içerik eklenen sosyal medya platformlarına erişim kısıtlanarak yabancılarla temasın önüne geçilmektedir. Aile profilinde oyun, sosyla medya, sohbet sitelerine erişimi opsiyon dahilinde açabileceğiniz gibi, müstehcen, kumar, bahis ve şiddet içeren yasaklı sitelere erişimi engellemiş olacaksınız.

Ebeveyn Kontrol Yazılımları

Sadece bilgisayardan bağlantının geçmişte kaldığı günleri yaşıyoruz. Kullanacağınız ebeveyn kontrol yazılımı sadece bilgisayarda internete bağlanmayı güvenli hale getirmekle kalmayıp, internete bağlı ve çocukların kullandığı akıllı telefonlar, tabletler, akıllı saatler gibi cihazları da koruma altına alması gerekmektedir. Ebeveny kontrolünü sağlayan bu yazılımları kurmak ve bunları etkin olarak kullanmak için az da olsa teknik bilgi gerekmektedir.

Tabletlere kurulan ebeveny kontrol programları ile çocukların tableti hangi günler, hangi saatte açabileceğini, ne kadar süre geçirebileceğini, hangi uygulamaları kullanacağına kadar ayrıntılı bir denetim gerekmektedir. Eset Parental Control yazılımı tam da bu işleri yapmaktadır. Bu adresten ulaşıp inceleyebilirsiniz: https://www.eset.com/tr/parental-control/

Bilgisayarları evin ortak bir alanına yerleştirin

Çocukların odalarında bilgisayar olmasına izin vermeyin. Bilgisayar ekranının odanın diğer bölümlerinden göründüğünden ve duvara dönük olmadığından emin olun. Masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar için böyle bir önlem alırken tablet ya da akıllı telefon cihazları içinde benzer tedbirler almayı unutmayın. Uzun süreler ekran başında geçirmelerine müsade etmeyin, ara sıra ekranı kontrol edip ya da sadece sorarak neler yaptığını öğrenin.

Internette Ebeveyn Kontrolü

Makul süre ve kullanım sınırları belirleyin

Çocuğunuzun internet üzerinden ne kadar süre geçireceğini, ne yapıp ne yapamayacağına ilişkin kurallar koyun. Kullanımlarında zaman sınırları ayarlayın. Ev ödevlerini araştırdıklarını söylerlerse, belki bunu zaman sınırlarına dahil etmiyorsunuz. Örneğin tabletlerinden Eba sistemine girdiklerinde burada geçirdikleri süre tablet süresine dahil edilmeyebilir. Ancak gerçekten Eba üzerinde vakit geçirdiklerinden emin olmanız gerekmektedir. Tatil ve okul döneminde farklı süre ve kullanım sınırları belirlemekte akılcı olacaktır.

Sadece Engellemeyin, bunun hakkında konuşun

İlk kez bir içerik filtresi yüklediğinizde, çocuklarınızın eğlencesini mahvetmek için uğraşıp durduğunuzu düşündüğünü görebilirsiniz. İnternette yayınlanan tehlikeli ve zararlı içeriğin nasıl olduğu ve onları çok seven ve düşünen bir ebeveyn olarak onları güvende tutmanın sizin işiniz olduğu hakkında konuşmak son derece önemlidir.

Onları nasıl koruduğunuz hakkında konuşarak, çocuklarınızın önemi anlamasına yardımcı olursunuz. Ayrıca, çevrimiçi ortamda karşılaşabilecekleri tehlikeler ve bunlarla en iyi nasıl başa çıkılacağı hakkında konuşabilirsiniz. Örneğin, onları rahatsız eden siber zorbalık, dolandırıcılık veya genel tehditler hakkında olabilir.

Çevrimiçi tehlikeler hakkında konuşmak, çocukların doğal merakını da tatmin etmeye yardımcı olacak, olası tehlikeler karşısında daha bilgili olmalarını sağlayacaktır.

Kendinizi ve çocuğunuzu eğitin

Çocuklarınız kadar interneti kullanmayı öğrenin. Çocuklarınızın asla gerçek adlarını veya nerede yaşadıklarını, hangi okula gittiklerini, nerelerde takıldıklarını veya nerede oyun oynadıklarını söylememeleri gerektiğini hatırlatın. Aynı kural, diğer kişisel, ailevi ve gizli bilgiler için de geçerlidir. Bu kuralı uykularında söyleyene kadar, sık sık tekrarlayın. Onlara kişisel bilgilerinizi veya kardeşlerinin ya da arkadaşlarının bilgilerini de paylaşmamalarını söyleyin. Onları rahatsız eden bir durumlar karşılaştıklarında muhakkak güvenebilecekleri bir yetişkinle durumu paylaşmalarını söyleyin.

Sosyal Aktivitelere Yönlendirin

İnternetteki zararlı içeriklerden koruma adına çocuğunuza uygun, severek yapabileceği kültürel ve sportif etkinliklere katılmalarına olanak sağlayabilirsiniz. Yakınınızdaki futbol, basketbol, voleybol ya da herhangi bir spor dalına ait spor okullarından ya da kulüplerinden bilgi alın. Bunların yanında sanat okulların da müzik, resim gibi dallarda ders alabileceği imkanları araştırabilirsiniz. Unutmayın, ne kadar fazla meşgul olursalar o kadar az online zaman geçireceklerdir. Arkadaşlarıyla beraber vakit geçirmesi için de yönlendirebilirsiniz.

Derslerine destek olabilecek uzaktan eğitim siteleri

Pandemi sürecinden okuldan uzak kalan öğrenciler için uzaktan eğitim ön plana çıktı. İlkokul 1. sınıftan Lise son sınıfa kadar tüm kademelerde öğrencilerin faydalanabileceği içerikleri sunan internet siteleri mevcut. Çocukları bu sitelerde vakit geçirmeye teşvik ederek hem dersleriyle ilgili takviye çalışmalarını yapmış olacaklardır hem de zararlı içeriklerden uzak kalmış olacaklardır.

Ücretsiz ve ücretli olarak burada bazı siteleri bulabilirsiniz:

Ücretsiz:

Ücretli:

Özellikle gençler arasında popüler olan Tiktok uygulamasıyla ilgili yayınladığımız Tiktok’un Zararları konulu yazımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

İlgili Videolar

 

Tr Web Tasarım firmasıPendikMaltepeKartal, Tuzla, Ataşehir ve İstanbul’un tüm ilçelerinde hizmet vermektedir.