Mobil SEO Nedir?

Mobil SEO Nedir?

Mobil SEO (Arama Motoru Optimizasyonu – Search Engine Optimization) Nedir?

Mobil SEO internet sitenizi akıllı telefon ve tablet kullanıcıları için optimize işlemleridir. Mobil optimizasyon işlemi aynı zamanda internet sitenizin kaynaklarını arama motoru botları tarafından erişebilmesinide kapsar.

Mobil SEO Neden Önemli?

Mobil cihazlardan yapılan arama sayısında paylama yaşanıyor. Google da yapılan aramaların yaklaşık %60 ı mobil cihazlardan yapılmaktadır. Bu trend hızla da artmaktadır. Arama motoru optimizasyonunun geleceği mobil cihazlardan yapılan aramaların şekillendireceğini söylemek gereksizdir. Bu yüzden Google tüm arama algoritmasını mobil aramalara odaklanacak şekilde tekrar şekillendirme çalışmaları yapmaktadır.

Mobil Seo Görünümü
Mobil Seo

SEO demek Mobil SEO demek midir?

Özellikle sitenizi Google arama motoru için optimize ediyorsunuz bu sorunun cevabı: “Evet”
Mobil aramaların %95’i Google üzerinden yapılmaktadır. Google ‘ın pazardaki bu baskın durumunu koruması için algoritmasını düzenlemesi kaçınılmaz bir sonuçtur. Artık Google internet sitesi sahiplerine tasarımlarını mobil uyumlu yapmaları konusunda uyarılar yapmaktadır. Mobil uyumlu olmayan siteler arama sonuçlarında üst sıralara çıkamayacağından bir şekilde cezalandırılmış olacaktır.

Google Mobil Öncelikli İndekslemesi Nedir?

Google Mobil Öncelikli İndeksleme internet sitesinin sadece mobil uyumlu sayfaları üzerinden arama sonuçlarını değerlendirir. Masaüstü bilgisayardan arama yapsanız dahi indeksleme bu şekilde yapılır. Google’ın bu güncellemesinden önce iki indeks eş zamanlı çalışırdı: Biri mobil versiyonu diğer masaüstü versiyonu.

Eğer kullanıcı iPhone üzeirnden arama yaptıysa mobil indeksten gelen sonuçlar gösterilirdi. Eğer kullanıcı masaüstü bilgisayardan arama yaptıysa da masaüstü indekslemeye göre çıkan sonuçlar ekrana gelirdi. Bugün artık hangi cihazı kullanıdığınız önemi yok, Google mobil indekslemeye göre çıkan sonuçları ekranınıza getirir.

Google Mobil Öncelikli İndeksleme Çok mu Önemli?

Eğer internet siteniz mobil cihazlar için uyumlu tasarlandıysa endişelenmeye gerek yoktur. İnternet siteniz kaynakları tüm cihazlardan yükleniyorsa, mobil versiyonunda herhangi bir içerik saklanmıyorsa, mobil kullanıcıları tatmin edecek bir hızda sayfalarınız yükleniyorsa, kullanıcı ara yüzleri tüm cihazlar için optimize edilmişse Google tarafından sorunsuz bir şekilde indekslenmeye ve arama motoru aramaların sonuçlarında internet sitenizin çıkacağı söylenebilir.

İnternet sitenizin mobil uyumlu olup olmadığını Google tarafından hazırlanan sayfadan öğrenebilirsiniz:

https://search.google.com/test/mobile-friendly

Tr Web Tasarımı, mobil uyumlu internet sitesi tasarımı hizmetlerini İstanbul Pendik Kartal Maltepe Ataşehir ve Kadıköy ilçelerindeki firmalara uygun fiyatlarla sunmaktadır. Bilgi için bizi arayın ya da mesaj gönderin.