Mobil Uyumlu Web Sitesi için Sorulması Gereken 5 Soru

Mobil Uyumlu Web Sitesi için Sorulması Gereken 5 Soru

Mobil uyumlu web sitesinin önemini farkedemeyen işletmeler için genel bilgileri Google Küresel Performans Çözümleri Başkan Yardımcısı Jason Spero özetledi:

Web trafiğinin yarısından fazlasının mobilden geldiğini biliyoruz.(1) Bu sayılara rağmen, mobil dönüşüm oranları masaüstünden daha düşüktür.(2)

Sebep? Araştırma, birçok CEO’nun mobil dünyayı doğru şekilde önemsemediğini, çünkü mevcut mobil stratejilerinin işe yaramadığını ve muhtemelen şirkete müşteri kaybı olarak bir maliyet oluşturduğunu bilmiyorlar. Bir mobil uyumlu web sitesinde olumsuz bir deneyime sahip olan kişilerin, gelecekte bu markadan satın alma olasılıkları, olumlu bir deneyime sahip olmalarına göre % 62 daha azdır. (3) – pazarlama kampanyaları ne kadar güzel veya veri odaklı olursa olsun.

Beş yıl önce, şirketlere hiç durmadan mobil uyumlu web sitesine sahip olmanın para kazanmak için olmazsa olma olduğunu anlattım. Şimdi ise, bir mobil uyumlu internet sitesi yeterli değil – hızlı olmalı ve basit ama zorlayıcı bir kullanıcı deneyimi sağlamalıdır.

İşte size, şirketinizin dijital dönüşümünün merkezinde mobil uyumlu web tasarımını yerleştirme konusunda rehberlik edecek beş soru:


Mobil strateji şirket genelinde bir öncelik midir?

Mobil stratejinizi yönetmek için bir takım atamanız yeterli değildir. Müşteri deneyimini geliştirmek, herkesin sorumluluğunda olmalıdır. Yönetici liderliğin doğru teknolojilere yatırım yapması ve kuruluş genelinde katılım sağlaması gerekir. Pazarlama ve analitik ekipleri sürekli olarak yeni gelir fırsatları için ölçüm ve optimizasyon yapmalıdır. Geliştiricilerin en son mobil geliştirme araç ve tekniklerini hızlandırması gerekmektedir. Tasarımcılar, mobil UX en iyi uygulamalarına vakıf olmalı ve mümkün olan en iyi deneyimi oluşturmak için geliştiricilerle yakın çalışmalıdır.


Web Sitenizin performansı hızlanıyor mu?

Ortalama bir mobil uyumlu web sayfasının tam olarak yüklenmesi 15.3 saniye sürüyor ve bir mobil web sitesinin yüklenmesi üç saniyeden uzun sürerse, ziyaretlerin yarısından fazlası iptal ediliyor. (4) Perakende alanında, mobil yükleme sürelerinde bir saniyelik bir gecikmenin % 20’ye kadar dönüşüm oranını etkileyebileceğini görüyoruz. (5) Müşterilerinizin deneyimini en iyi duruma getirmeye hedeflemiş bir ekibiniz yoksa, müşterilerinizi daha hızlı rakiplere kaptırabilirsiniz. Hızlı sayfalar bir saniyenin altında yüklenir. Mobil hız testi aracımız My Site‘yi test edin, mobil site performansınızı kıyaslamanıza yardımcı olabilir ve nerede sorun yaşadığınızı size bildirebilir.


Doğru çözümleri kullanıyor musunuz?

Yaşlanan eski sistemleri optimize etmek, ekibinizi yorabilir, zaman kaybettirebilir. Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (AMP) ve Progressive Web Apps (PWA) gibi modern web teknolojileri, güzel görünen ve her platformda anında yüklenen ilgi çekici siteler oluşturmanıza olanak tanır. Her iki teknoloji de kullanıcı deneyimini geliştirmeye yardımcı olur ve hiçbiri de özel beceriler gerektirmez.

Modern mobil teknoloji de başka bir engeli hafifletebilir – Ödeme işlemi. Genellikle mobil alışveriş sepetlerinde çok fazla metin girişi gerekir. Google Pay gibi platformları kullanarak ödeme işlemini basitleştirmek, işlemi kolaylaştırmanıza ve dönüşümleri artırmanıza yardımcı olabilir. Tek tıkla satın alma deneyimine ne kadar yakınsanız, o kadar iyidir.

Sürekli Test Ediyor musunuz?

Müşterilerinizin gerçekte ne istediğini bilmenin tek yolu, onlara birden çok seçenek sunmak ve zaman içinde neyin daha iyi performans gösterdiğini görmektir. Sürekli A / B testi, neredeyse her başarılı internet şirketinin ayırt edici özelliğidir. Örneğin, her gün Booking.com bin A / B testi yapıyor ve Amazon fiyatlarını günde 2,5 milyondan fazla değiştiriyor.

Bir müşteri gibi mi düşünüyor musun?

Gerçek hayat koşulları altında uygulamalı sınavın yerini hiçbir şey tutamaz. Herkesin hızlı bir 4G LTE bağlantısına erişimi yoktur ve hızlar konuma ve diğer faktörlere bağlı olarak değişir. Ekibiniz, mobil web sitenizi sık sık stres test etmeli ve sonuçları kaydetmelidir.

Siteyi müşterilerinizin yaptığı gibi tecrübe etmek, acı noktalarını sadece veriyi gözetmekten çok daha etkili bir şekilde ortaya koyacaktır. O zaman ekibine sor: Müşterilerin gerçekten istediği bu mu? Değilse, değişim zamanı.


Her zamankinden daha fazla seçenekle, insanlar hızlı ve sorunsuz bir mobil deneyim talep ediyor. Bu ilkelere ayak uydurarak ve önemli olduğu yere yatırım yaparak, müşteri beklentilerini – ve mobil büyüme hedeflerinizi – karşıladığınızdan emin olun.


1 Google Analytics Data, U.S., Q1 2016.

2 Google Data, U.S., Aggregated, anonymized data from Google Analytics for U.S. retailers, April 2016.

3 Google/Purchased, U.S., “How Brand Experiences Inspire Consumer Action,” n=2010 U.S. smartphone owners 18+, brand experiences=17,726, April 2017.

4 Google Data, Global, n=3,700 aggregated, anonymized Google Analytics data from a sample of mWeb sites opted into sharing benchmark data, March 2016.

5 Akamai, U.S., “New Findings: The State of Online Retail Performance,” 2017.

Tr Web Tasarımı, İstanbul merkezli, Pendik Web Tasarım, Tuzla Web Tasarım, Kartal Web Tasarım, Maltepe Web Tasarım, Ataşehir Web Tasarım, Kadıköy Web Tasarım, Web Tasarım Firması. Web Tasarım ihtiyaçlarınız için 0850 532 9553