Nesnelerin İnterneti – Tr Web Tasarımı

Nesnelerin İnterneti – Tr Web Tasarımı

Nesnelerin İnterneti (Internet of Things : IoT) hergün kullanılan endüstriyel makinelerden giyilebilen aygıtlara kadar ağ üzerinden sensörler vasıtasıyla bilgi toplayan ve bu bilgileri anlamlı verilere dönüştürerek hayatı kolaylaştırmaya yarayan teknolojinin tanımıdır. Örneğin ısınma ve aydınlanmayı ayarlayan sensörleri kullanan binalar gibi, ya da üretim ekipmanındaki arızayı teknik personele bildirme gibi işlemler örnek verilebilir. Kısaca Nesnelerin İnterneti hayatımızı daha verimli kılmak için kullanılan geleceğin teknolojisidir.

Casus filmlerinde kullanılan ekipmanları düşündüğümüzde uzun süredir gündemde olan bu teknolojinin gerçek potansiyelini son birkaç yıldır görmekteyiz. Kablosuz İnternetin yaygınlaşmasıyla, bütünleşik sensörlerin yeteneklerininde gelişmesiyle bu teknolojinin profesyonel kullanımın yanında kişisel araç olarak kullanılabileceğini insanlar görmeye başladı.

Tarihçesi

İlk olarak Nesnelerin İnterneti kavramı 1990’ın sonlarına doğru RFID etiketi üzerinden nesneleri internet bağlamayı keşfeden takımın parçası Auto-ID Center kurucusu girişimci Kevin Ashton tarafından ortaya atıldı. Nesnelerin Interneti sözünü ilke kez 1999 yılında yaptığı sunumda kullandı ve o günden bugüne kullanılmaktadır.

Kullanım alanları

Ne kadar çok şeyin internete bağlı olduğunu ve veri akışını analizinden ortaya çıkan sonuçların ekonomiye ne kadar katkı sağladığını öğrendiğinizde şaşırabilirsiniz. Aşağıda endüstriyel alanda Nesnelerin İnterneti etkisini gösteren örneklerden birkaçını bulabilirsiniz:

  • Akıllı ulaşım çözümleri trafik akış hızını artırır, yakıt tüketimini azaltır, araç bakım programlarına öncelik verir ve hayat kurtarır
  • Akıllı elektrik şebekeleri yenilenebilir enerji kaynaklarını birleştirir, daha az kullanım artışı tabanlı müşteri maliyetini ve sistem dayanıklılığını geliştirir.
  • Makine izleme sensörleri bekleyen bakım konularını haber verebilir, olası arızaları tahmin edebilir, yakın dönemde bitecek yedek parçaları bildirebilir, bölgesel ihtiyaçları ve öncelik gerektiren bakımları ayarlayabilir.
  • Veriye dayalı sistemler Akıllı Şehir altyapısını inşa etmek için kullanılabilir ve belediyelere emniyet güçlerine daha kolay yönetim imkanı ve teknolojik araçları sunar.

Endüstrinin yanında IoT kişisel seviyede düşünülebilir. Artık internete bağlı aygıtlar iş ve endüstriden tüketici marketlerine doğru yol almaktadır. Örnek vermek gerekirse:

  • Süt azalmış, işten eve doğru gelirken buzdolabınızdan markete uğramak için bir hatırlatıcı mesj alabilirsiniz.
  • Akıllı Ev Sistemi, uzaktan evinizin alarmını ayarlamayı,  kilitlemeyi,  termostatı ya da kombinizin sıcaklığını ayarlamayı sağlar, tercihinize göre evinizin sıcaklığını ayarlayabilir, perde ya da camlarınızı açmanızı sağlayabilir.

Çalışma Prensibi

Nesnelerin Interneti tartışmalarında başlangıçta analiz teknolojilerinin kesintisiz veri kaynağından kullanışlı, işe yarar bilgiye çevirmede kritik bir rolü olduğu kabul edilir. Ama durmaksızın veri gönderen sensör ve cihazlardan gelen veriyi nasıl analiz ederiz?

Geleneksel analizde veri önce depolanır sonra analiz edilir. Bununla beraber, akan veriyle, model ve algoritmalar depolanır, veri bunlar üzerinden analize gönderilir. Bu tür bir analiz, veri gerçek zamanlı oluşturulurken ilgili olabilecek kalıpları bulmayı ve incelemeyi mümkün kılar.

Veri depolanmadan önce, bulut ya da herhangi bir yüksek performanslı depolama platformunda otomatik olarak işleyebilirsiniz. Böylece aygıtlarınız sürekli veri alıp verirken siz veriyi çözmek için mantıksal analizi kullanırsınız.

İleri mantıksal analiz teknikleriyle, veri akışı mantıksal analizi hali hazırdaki durumları izlemenin ötesine geçerek tetikleme noktalarını değerlendirerek geleceği tahmin etme senaryoları ve daha karışık soruları incelemeyi sağlar.

Bu tür veri akışlarını kullanarak geleceğe değerli kılmak için, veri oluşurken verinizdeki modelleri belirleyebilecek yüksek performanslı analiz teknolojilerine ihtiyacınız vardır. Model algılandığı zaman, veri akışının içerisine gömülü bilgi bağlı sistemlerde otomatik ayarlama yapar, ya da alarm oluşturarak hemen harekete geçilmesini sağlayarak daha iyi karar alınmasını sağlar.

 

Kaynak: https://www.sas.com/en_us/insights/big-data/internet-of-things.html

Çeviri: Serdar Angün

Tr Web Tasarımı