Sosyal Medya’nın SEO’ya Katkısı

Sosyal Medya’nın SEO’ya Katkısı

Sosyal medyanın son yıllardaki gelişimi arama motoru optimizasyonu (SEO) sürecine etkileride oldukça fazla oldu. Kullanıcıya en uygun ve ilgili arama sonuçlarını getirebilmesi için arama motorları sadece basit anahtar kelime listelerinden ibaret bilgileri kontrol etmiyor. Son gelişmeler artık sosyal medyada ki içerik paylaşımları ve bunların düzenli olması arama sonuçlarını etkileyen önemli bir faktör olarak ortaya çıktığını gösterdi. Sosyal medyada internet sitesine gelen organik trafikte bunun olması gereken faktör olduğunu doğrular niteliktedir.

Sosyal Medya Pazarlama

İnternet sitesi sahibi olmak dijital dünyada artık tek başına yeterli olmamaktadır. Dijital pazarlamanın önemli kanallarından biride sosyal medyadaki varlıktır. Bu varlığı canlı tutmak en az orada olmak kadar da önemlidir. Düzenli ve sürekli paylaşımlar marka bilinirliğini de faydası olacak aktivitilerdir.

 

Sosyal Medya üzerinden marka bilinirliğinin artmasıyla markanızı veya ürünlerinizi araştıran ziyaretçilerinde sayısı doğal olarak artacaktır. Bunun anlamıda sitenize organik arama sonuçlarıyla gelebilecek ziyaretçilerin artması olacaktır. Arama motoru bunun markanızın popülerliğinin arttığı yönünde algılaması ve arama sonuçlarında öne çıkarması olası bir sonuçtur.

 

Arama motorları Sosyal Medya nın bu kadar popüler olmadığı dönemlerde internet sitenizin güvenirliliğini ve içeriğinizin kalitesini internet sitenize dışarıdan gelen bağlantılarla değerlendiriyordu. Dışarıdan gelen bağlantıların devlete ait olan internet sitelerinden gelmesi internet sitenizin içeriğinin kalitesi ile ilgili arama motoru için önemli bir işaret olabilirdi. Son dönemlerde ise Sosyal Medya daki varlığınız sizin güvenirliğinizi ölçen önemli bileşenlerden biri haline geldi. Google’ın Sosyal Medya platformu olan Google + da paylaşımlarınız Google arama motoru tarafından dikkate alınıp arama sonuçları için avantaj sağlayacağını söyleyebiliriz.

 

Arama motoru optimazsyonu ve Sosyal Medya yönetimi uzun soluklu bir çalışmadır. İlgili ve kaliteli içerik olmadan sonuç alamayacağınız da aşikardır Bu yüzden planlı ve sistemli bir çalışma ile internet sitenizin arama sonuçlarında daha iyi yerlere gelmesini sağlayabilirsiniz.

 

Google’ın ücretsiz olarak sunduğu Dijital Atölye eğitimlerine katılarak bu alanda bilgi sahibi olarak işletmenizin dijital pazarlaması için faydalı olabilecek bilgilere erişebilirsiniz. https://learndigital.withgoogle.com adresinden eğitime erişebilirsiniz.

İnternet sitemizdeki yazıların yayın hakkı Tr Web Tasarımı‘na aittir. İzinsiz kullanılamaz.

Pendik Web Tasarımı, Kartal Web Tasarımı, İstanbul Web Tasarımı, Kurtköy Web Tasarımı