Tiktok Uygulaması Nedir? Çocuklar İçin Zararlı mı?

Tiktok Uygulaması Nedir? Çocuklar İçin Zararlı mı?

Tiktok Nedir?

Tiktok 2016 yılının Eylü ayında Çin’de Douyin ismiyle ByteDance tarafından piyasaya sürüldü. Bir sonraki yıl uluslararası pazara Tiktok ismiyle sürüldü.

TikTok uygulaması, kullanıcıların müzik klipleri tarafından seslendirilen 15 saniyelik videolar oluşturmasına olanak tanır. Art arda eklenerek daha uzun videolar da yüklemek mümkündür. Kulağa oldukça basit gelse de, genç kuşaklar arasında çılgınlık derecesinde popüler bir uygulama oldu. Daha çok 14-17 yaş arasında kullanılan uygulama videoları düzenlemek içinde araçlar sunmaktadır.

TikTok kullanıcısı olmak için 13 yaşından büyük olmak gerekmektedir. 13 yaşından büyük ancak 18 yaşından küçük kullanıcıların ise TikTok’u kullanmak veya bir hesap açmak için ebeveynlerinden onay aldığını beyan ettiği kabul ediliyor.

TikTok ana şirketi ByteDance, 1 milyar dolar karşılığında 2017 yılında Amerikan gençlerine hitap eden sosyal medya platformu musical.ly’ı satın aldı. ABD dijital platformunun genç kullanıcı tabanından yararlanmak isteyen TikTok, 2 Ağustos 2018’de daha büyük bir video topluluğu oluşturmak için musical.ly’de var olan mevcut hesaplar ve verileri, tek bir uygulamada bir araya getirdi.

Tiktok uygulamasına dair önemli istatistikler

  • 2019 yılında 738 milyon kez indirildi.
  • Toplamda 1.5 milyar indirilme adeti ile 2020 yılının en popüler 6. uygulaması oldu.
  • Kullanıcılarının yaklaşık %60 ı Çin’de bulunmaktadır.
  • Şarkıcı Loren Gray TikTok’ta 40 milyona yakın takipçisiyle en fazla takip edilen kişidir.
  • Android TikTok kullanıcıları 2019 yılında 68 milyar saat uygulamayı kullandı.
  • 150 ülkede 39 dilde hizmet sunmaktadır.
  • Piyasa değeri 100 Milyar $ olduğu tahmin edilmektedir.
  • 10 kullanıcıdan 9’u her gün uygulamayı kullanmaktadır.

Tiktok’u Yasaklayan Ülkeler

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, “TikTok dahil Çin merkezli sosyal medya uygulamalarını yasaklamayı kesinlikle değerlendirdiklerini” açıkladı.

Türkiye’de de Kişisel Verilerin Korunması Kurulu uygulamanın şahsi bilgileri ihlal edip etmediğini araştırmak üzere geçen hafta TikTok hakkında inceleme başladı.

TikTok Hindistan’da da yasaklandı. Karar, Hindistan ile Çin arasında sınırda meydana gelen çatışmaların ardından gelmişti.

Hong Kong’da yürürlüğe giren yeni güvenlik yasasının ardından TikTok Hong Kong’daki operasyonlarını durdurmaya karar verdi..

Dünyada farklı ülkelerde de uygulma incelemeye almış durumdadır. Endonezya TikTok’u uygunsuz içerik içeren videoları nedeniyle yasakladı.

TikTok’un Potansiyel Olumsuz Etkileri

Bağımlılık: Uygulama bir “sonsuz akış” sunduğu için, kullanıcıların uygulamada uzun zaman geçirmesi muhtemeldir ve hatta videoları saatlerce izlemeye bağımlı hale gelebilir.

Zorbalık: Birçok kullanıcının akran zorbalığına uğradığı bilinmektedir. Bazı kullanıcılar birbirlerinin videolarıyla dalga geçiyor, diğerleri ise sadece arkadaşlarıyla alay etmek için videolar yapıyor.

Karşılaştırma: Bazı kullanıcılar daha fazla beğeni ve takipçi almak için çirkin ve hatta tehlikeli videolar hazırlar. Hashtag zorlukları beğeni kazanmanın kolay bir yoludur, ancak bazı zorluklar aralar ve gençler için uygun değildir.

Güvenlik Endişeleri: TikTok gibi uygulamalar, kötü niyetli yetişkinler tarafından küçükleri istismar etmek kolayca kullanılabilir. Uygulamada yabancıların mesajla çocukları yönlendirmesini kolaylaştıran özellikler bulunmaktadır. Ebeveyn kontrol yazılımı şirketi Qustodio’da Dijital Aile Uzmanı Theresa Desuyo, “Uygulamaya kimlerin katılabileceğine dair herhangi bir kısıtlama yok ve neredeyse herkesle bağlantı kurarak uluslararası alanda kullanılıyor” dedi. Bunların dışında bir çok devlette vatandaşların bilgilerinin Çin hükümünetinin eline geçeceği endişesi ile yasaklama dahil birçok önlem almayı planlamaktadır.

Tehlikeli Akımlar

TikTok, her geçen yıl daha fazla ilgi görüyor ancak bunun iyi nedenlerden dolayı olduğunu söylemek zor. Uygulama, videoların dikkat çekmesi için sağlık riskleri içeren tehlikeli birçok akımın da yayıldığı bir platform oldu.

İşte geçen yıllarda ortaya çıkan bazı riskli akımların özeti :

Tehlikeli viral zorluklar yeni bir şey değil, ancak son haftalarda TikTok’ta birkaç yeni sorun dolaşıyor ve çocuklar zarar görüyor.

Telefon şarj cihazı ile priz arasında bir madeni para bırakmayı içeren madeni para meydan okuması, birçok yangın başlatma ve yaralanma olayına neden oldu.

Sonra kafatasının kırılması meydan okuması ile, iki arkadaşın ortalarına aldıkları diğer arkadaşını düşürmesi ve kafalarını yere vurması ve muhtemelen ciddi yaralanmalara neden olması uzun süre tartışıldı.

Ebeveynlere Tavsiyeler

TikTok, kullanıcıların dans derlemeleri yayınlamaları, komik şakalar anlatmaları ve yeteneklerini göstermeleri için eğlenceli ve yaratıcı bir ortam sunmaktadır. Ancak, kullanıcıların gönderdiği içeriklerden bazıları açık dil, müstehcen temalar ve açık saçık hareketler ve küfür içerebilir. Çocuklarınızın TikTok uygulamasını kullanmalarına izin verirseniz dahi, uygulamanın Aile Eşleştirme özelliğini kullanmanızı ve çocuklarınıza güvenli ve akıllı sosyal medya uygulamaları hakkında konuşmanızı öneririz.

Tr Web Tasarım firmasıPendikMaltepeKartal, Tuzla, Ataşehir ve İstanbul’un tüm ilçelerinde hizmet vermektedir.