Web Sitesi Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Web Sitesi Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Web sitesi işletmenizin dijital dünyadaki vitrini olacağından bu alanda atacağınız adımlarda dikkatli olmanız gerekir. Web sitesi tasarımı yaptırırken dikkat etmeniz gereken noktaları bu yazımızda bulabilirsiniz.

Öncelikle alan adınızın tescil işlemlerinizi kesinlikle sizin tarafınızdan yapılması gerekmektedir. Aksi takdirde web sitenizi yapan kişi ya da firmaya ilerleyen zamanlarda ulaşamamanız durumunda alan adınıza erişim sorunu yaşamanız kaçınılmaz olacaktır. Diğer önemli nokta alan adınızı belirlerken potansiyel ziyaretçilerinizin sizi arama motorlarında bulmak için kullanacağı anahtar kelimeleri içermesi de arama motoru optimizasyonunda avantaj sağlayabilir.

Web sitenizin planlamasını yaparken potansiyel ziyaretçilerinizi düşünerek hareket etmelisiniz. Web sitenizi kendiniz için değil, ziyaretçilerinizin optimum faydalanması için yaptığınızı unutmayınız. Müşterilerinizin işletmenizle ilgili hangi bilgilere ve hangi hizmetlere ulaşacağını belirlemekle başlayabilirsiniz. Web sitenizin bir haritasını çıkartıp hangi sayfaların olacağı, hangi sayfalardan nerelere gidileceğini belirleyebilirsiniz.

Tasarım aşamasında hangi renkleri kullanacağınıza karar verin, beğendiğiniz internet sitelerinin listesini hazırlayın. Bunlar sizin nasıl bir tasarım istediğinizi karşı tarafa aktarırken yardımcı olacaktır. İçerik dışında web sitenizde olmasını istediğiniz uygulamalar hakkında beklentilerinizi yazılı olarak ifade edin.

Ziyaretçilerinizin işine yarayacak bilgileri kısa ve öz olarak ifade edecek yazı, resim ve videoları hazırlayın. Çok fazla bilgiden ziyade gerçekten faydalanabilecekleri bilgiler içermesine dikkat edin.

İçeriklerinizi kendinizin güncelleyebileceği içerik yönetim sistemlerinden biriyle hazırlanmış olması, sizin kendi başınıza internet sitenizi güncellemenizi sağlayacaktır. Web sitenizin hangi altyapı ile hazırlanacağını öğrenin. En popüler açık kaynak içerik yönetim sistemlerinin başında WordPress gelmektedir. Bunun yanında Joomla, Drupal gibi açık kaynak sistemler kullanılmaktadır.

Web sitenizin tüm popüler internet tarayıcılarında sorunsuz çalıştığını test edin. Mobil cihazlarda sayfalarınızın sorunsuz açılabildiğini farklı cihazları kullanarak görün. Web sitenizin açılış hızını kontrol edin. Bunun için Google’ın aracını bu bağlantıya tıklayarak deneyebilirsiniz.

Sitenizde kopyala yapıştır tekniğiyle hazırlanan içerikler yerine kendinizin hazırladığı özgün içeriklere yer verin. Arama motorlarıyla uyumlu çalışacak bir internet sitesi altyapısının bulunduğundan emin olun. Sonuçta internet sitenizi yakın çevrenizin dışında arama motorları sonuçlarıyla bulan ziyaretçileride hedeflemeniz gerekmektedir.

Web sitenizi yaptıracağınız kişi ve ya firmanın referanslarını kontrol edin. Teslim edilen projeleri inceleyip, bu işletmelerle görüşüp fikirilerini alın. Web sitesi projesi teslimden sonrada devam edebilecek uzun soluklu bir iş olacağından alanında uzman, tecrübeli ve işinin arkasında durabilecek firmalarla çalışmayı tercih etmenizi öneririz.

Tr Web Tasarımı, web tasarımı alanında A’dan Z’ye hizmet sunmaktadır. Referanslarımızı internet sitemizden kontrol edebilirsiniz.

Pendik Web Tasarımı, Kartal Web Tasarımı, İstanbul Web Tasarımı