Web Tasarım Nedir? 

Web Tasarım Nedir? 

Web tasarım, kişi veya kurumların internet üzerinden erişilebilen metin, görsel, video ve ses gibi dijital varlıklarını sunan altyapıdır. Web tasarım ile hazırlanan internet sitesi arama motorları tarafından erişilebilen, bilgisayar dışında mobil cihazlarla da erişilebilen bir yapıda olması beklenir. 

Web tasarım işi, web sitelerinin tasarımı ve bakımında birçok farklı beceri ve disiplini kapsar. Web tasarımının farklı alanları arasında web grafik tasarımı, ara yüz tasarımı, kodlama ve özel yazılım dahil olmak üzere içerik yazarlığı, kullanıcı deneyimi tasarımı, arama motoru optimizasyonu ve güvenlikte vardır.  

Web Tasarım Teknolojileri 

Web tasarımında Html, Css, JavaScript, Php gibi teknolojiler kullanılmaktadır. Son yıllarda kullanımı artan CMS’ler (Content Management System – İçerik Yönetim Sistemi) web tasarım projelerinde sıklıkla kullanılmaktadır. Bunların başında WordPress gelmektedir. Wordpress’in yanında Drupal, Joomla’da tercih edilmektedir.  

web tasarım nedir

Pazarlama ve İletişim Etkisi 

Bir web sitesinde pazarlama ve iletişim tasarımı, hedef pazara ulaşmak için belirleyici olabilir. Belli bir profile sahip kullanıcıları düşünerek web tasarımcısı eğilimlere göre web tasarımını yapabilir. Yaş grubu, ilgi duydukları alan, konuştukları dil gibi faktörleri hesaba katarak web sitesinde kullanılacak içerikler hazırlanabilir. Bu şekilde hedef kitleye daha rahat ulaşıp, konuştukları dilden onlara hitap edip web tasarımından beklenen kullanıcı etkileşimi sağlanabilir. Bu süreçte farklı içerik versiyonlarında denenip, hangisini daha etkili olduğu A-B testleriyle ölçülebilir. Bu testler için Google’ın sunduğu araça bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz. 

Web Tasarım Bileşenleri 

 • Planlama: Web sitesinden beklentiler tespit edilir. Bu hedeflere ulaşacak içerik ve uygulamaların hazırlık süreci planlanır. Örneğin web sitesi üzerinden ürün satışı yapmak isteyen bir işletme, ürünlerinin profesyonel görsellerinin hazırlanması sağlamalıdır. Görsel dışında 360 derece çekimler, görüntü çekimleri gibi istenen çalışmalarda web tasarım işleri başlamadan tamamlanmalıdır. Bir web tasarımında web sitesinin kalitesini belirleyen önemli unsurlar bulunur. İlk etapta görsel olarak dikkati çeken unsurlar yanında içerik, özgünlük ve güvenlik gibi noktalar web site kalitesini etkileyen önemli özelliklerdir. 
 • Yerleşim: Kullanıcının web sitesini ziyareti sırasında işini zorlaştırmayacak, aradığını kolay ulaşacak, görsel olarak yorucu, karmaşık yapıda olmayan bir yerleşime karar verilmelidir. 
 • Renk Seçimi: Kurumun daha önce belirlediği renklerin seçilen yerleşimde özenli olarak kullanılması gerekmektedir. Bu renkler genelde logo hazırlığında kurumun önceden kullandığı renkler olması nedeniyle bunun dışında bir seçim karışıklığa neden olabilir. 
 • Görsel Tasarım: Web tasarımında kullanılacak tüm görsel hazırlığı kapsamaktadır. Web sitesinde kullanılacak reklam afişi, online katalog, profesyonel ürün fotoğraflarının çekimi gibi işler bu kapsamda değerlendirilmelidir. 
 • İçerik Hazırlığı: İçerik hazırlığını yaparken potansiyel ziyaretçilerin, en önemli web sitesi trafiği olan arama motorunda kullandığı olası kelimeler belirleyerek işe başlanabilir. Google’ın popüler anahtar kelimeleri tespit için sunduğu Google Trend hizmetini de bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.   
 • Test: Web tasarım projesi tamamlandıktan sonra sitenin erişimi, sayfalardaki içerikler, varsa uygulamalar kontrol edilip, olası sorunlar giderilmelidir. Bu test bilgisayar ve mobil cihazlarda yapılarak her bir cihazda sorunsuz çalışıp çalışmadığı test edilmelidir. Farklı cihazlarla beraber farklı tarayıcılar içinde bu testler yapılıp sorunlar tespit edilmelidir.
 • Güvenlik ve Yedek: Web sitesi yayına alındıktan sonra dışarıdan saldırılara da açık hale gelmektedir. Bu saldırılardan en az etkilenmek için güvenlik tedbirleri alınması gerekmektedir. Sitedeki güvenlik açıklarından yararlanıp kötü amaçlı yazılımlara karşı dikkatli olunması gerekmektedir. Google Search Concole ‘a web sitesini kaydettirip Güvenlik ve Manuel İşlemler menüsünden Güvenlik Sorunları sayfasından site düzenli olarak takip edilebilir. Bunun yanında Wordpress internet siteleri için firewall eklentileri de kullanılmaktadır. Sitenin düzenli olarak yedeğinin alınmasıda bu tür saldırılar karşısında en az zarar almasına yardımcı olacaktır. 

web tasarım nedir

Başarılı web tasarımında akılda her zaman tutulması gereken konular: 

 1. Kendifikirleriniz ve zevklerinizden ziyade, potansiyel ziyaretçilerinizin beklentilerini düşünün, hedefe yönelik az da olsa, öz ve faydalı içerik oluşturun  
 2. Web tasarımı arama motorlarına dost (SEO uyumlu) olmalı, tüm sayfalar kolaylıkla indekslenebilmeli, mobil cihazlarda da sorunsuz çalışabilmeli
 3. Sadece arama motoruna uyum için değil, yaygınlaşan mobil cihazlar için de duyarlı (Responsive) web tasarım altyapısına sahip olmalı
 4. Web sitesinin açılış hızını kontrol edin, yavaş açılan sitelerin ziyaretçiyi tutma şansı azalmaktadır. Arama motorunda üst sıralarda yer almak için hız faktörünügöz ardı etmeyin 
 5. Web sitenizdeki tüm içerikler, özgün ve faydalı olsun. 

Web Tasarım Örnekleri 

Tr Web Tasarım olarak tamamladığımız projelerin bazılarını aşağıdaki bağlantılardan inceleyebilirsiniz: 

Web Tasarım Firması

Web tasarım firması, kurumların internet sitesi tasarımı ihtiyaçlarınızı karşılayan, mobil uyumlu ve arama motoruna uygun internet sitelerini en hızlı şekilde tasarlamak için kurumlara hizmet vermektedir. Bir web tasarım firması ilgili kuruma web tasarımı ile ilgili tüm konularda yardımcı olmaktadır. Kurumun dijital kimliği hazırlanırken bu süreçte web tasarım firması ihtiyaçları analiz edip son teknolojik gelişmeleri kullanarak web tasarımı gerçekleştirmelidir.  

Web tasarım firmasından işi tamamlandıktan sonraki süreçte de güncelleme, güvenlik, yedek gibi konularda sürekli ve kesintisiz destek alabilmekte önemli bir konudur. Kurumsal firmalarla çalışmayı tercih ederek daha sonraki süreçte sorun yaşamanın önüne geçilebilir. 

Tr Web Tasarım firması olarak yaptığımız projeleri aşağıdaki bağlantıdan inceleyebilirsiniz:

Web Tasarım Firmaları Referanslar