Dijital Pazarlama – Tr Web Tasarımı

Dijital Pazarlama – Tr Web Tasarımı

Web Tasarımı alanında Tr Web Tasarımı profesyonel çözümler sunar.

Dijital Pazarlama Terimleri

İnternetin yaygınlaşması ve alternatif bir pazarlama kanalı olmasıyla yeni kavramlar ve yeni bir pazarlama dili ortaya çıktı. Pazarlamanın değişmeyen hedefi müşterinin ilgisini çekmek için dijital pazarlamada zaman kazanmak için kısaltmalar kullanılmaya başlandı.

Eyleme Çağrı (CTA: Call to Action)

Oluşturduğunuz ve paylaştığınız içeriğin her parçası ‘Eyleme Çağrı’ anlamında dijital dünyada işinize yarayacaktır. Hedef kitlenizin tam olarak ne yapmasını istediğinizi belirlemeniz, hedeflerinizi de tanımlamanıza yardımcı olacaktır. Örneğin İnternet Sitenizin haritası ve buna bağlı olarak gezinme yolu sade bir yapıda ziyaretçilerinize yol göstermesi, her sayfada onları diğer sayfalara yönlendirmek, ya da iletişime geçmelerini sağlamak hedef kitlenizin yapacağı eylemlerdir. Dİğer bir örnek ise hazırlayacağınız kullanışlı bilgiler içeren blog, makale ya da haberler ile hedef kitlenizi sitenizi ziyaret etmeye teşvik edecek ve sizinle irtibata geçmesine fırsat sağlayacaktır. Dijital reklamlarda hem hedef kitlenize cazip fırsatlar sunup hemde sizinle irtibata geçmelerini sağlamakta bir çeşit ‘Eyleme Çağrı’ örneğidir. Sosyal medya üzerinden paylaştığınız bir içeriğin beğenilmesi, paylaşılması da bu kapsamda değerlendirilebilecek, ve içeriğinde hedef kitleye ulaşmasını, yayılmasını sağlayarak işletmenizin bilinirliğine yardımcı olacaktır.

Tıklanma Oranı (CTR: Click Through Rate)

Tıklanma oranı, dijital pazarlama için ayırdığınız yatırımın geri dönüş oranıyla ilgili yardımcı bir analiz ölçümüdür. Tıklanma oranı, internette yayınlanan reklama tıklayarak belirlenen internet sayfasına ulaşan ziyaretçi sayısını gösterir.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO: Search Engine Optimization)

Arama motoru optimizasyonu, hedef kitlenizin aramak için kullanacağı anahtar kelimeleri tahmin ederek, bunları internet sitenize uygun şekilde entegre ederek organik arama sonuçlarında üst sıralarda çıkmak sürdürülen süreçtir. Birçok faktörün düşünülmesi gereken bu süreçte temel olarak anahtar kelimelerin belirlenmesi, bunların doğal yollarla sitenize entegre edilmesi, kaliteli içerikle ziyaretçilerin ilgilerinin çekilmesi, blog tarzı bölümlerin olması temel işlemlerdir.

Tıklama Başına Ödeme (PPC: Pay Per Click)

Tıklama başına ödeme adından da anlaşıldığı üzere yayınlanan reklamlara sadece tıklandığı zaman ödeme yapılan reklam türüdür. Arama motorlarında, sosyal medya platformlarında vereceğiniz reklamların yayınlanması için belirlediğiniz anahtar kelimelerde ve belirlediğiniz bütçede reklam kampanyaları oluşturabilirsiniz.

Dönüşüm (Conversion)

İnternet Sitesinden ziyaretçiler için tanımlanan eylemlerin gerçekleşmesine dönüşüm (Conversion) denilmektedir. Bu eylemler bir formun doldurulması, haber bültenine üye olunması, sitedeki bir reklama tıklanması, bir ürünün sepete eklenmesi olabilir. Bu bağlamda internet sitenizin analiz bilgilerini süzerek hangi kanaldan ziyaretçilerin geldiğini ve hangi dönüşümlerin gerçekleştiği takip edilerek daha etkili bir dijital pazarlama stratejisi geliştirilebilir.

 

Dijital Pazarlama alanında İnternet Sitenize potansiyel müşterilerin ulaşmasını sağlayacak reklam kampanyaları için Tr Web Tasarımı en uygun çözümleri sunmaktadır.

Yayınlanan yazıların telif hakkı Tr Web Tasarımı‘na aittir.