Web Tasarımı – İnternet Sitesi İçin 6 Neden

Web Tasarımı – İnternet Sitesi İçin 6 Neden

 1- Etkin ve Ekonomik Tanıtım

Firmaların geniş kitlelere en hızlı ve ekonomik ulaşım araçlarından biri İnternet sitesidir. Günümüzde İnternetin mobil cihazlarda yaygın olarak kullanılmaya başlamasıyla kullanıcılar İnternet aramalarının büyük bölümünü mobil cihazlar üzerinden yapmaktadır. Potansiyel müşterilerine ulaşmak isteyen firmalar İnternet arama motorlarını kullanarak hedefledikleri müşterilerinin İnternet siteleri üzerinden ulaşmak istemektedirler. İnternet üzerinde var olmanın ilk adımı İnternet sitesine sahip olmaktır. Böylece firmalar İnternet sitesini ziyaret eden potansiyel müşterilerine ürün ve hizmetlerini etkileşimli olarak sunma şansı elde ederler.

Diğer tanıtım mecralarının aksine İnternet sitesi üzerinden resim, görüntü ve ses gibi medya imkanlarından faydalanarak etkili tanıtım yapmak mümkündür. Üstelik İnternet üzerinden tanıtım yapmak daha ekonomiktir. Uygun analiz araçlarını kullanarak dijital tanıtım kampanyalarının sonuçlarını ölçmek, sayısal bilgiler almak, neyin işe yaradığını neyin ise yaramadığını görmek mümkündür. Bütçenize uygun kampanyalar düzenleyerek hedef kitlenize ulaşabilirsiniz. Ziyaretçilerinizi ikna edecek, ürün ve hizmetlerinizi pazarlamak için teknolojinin imkanlarını kullanarak profesyonel bir İnternet sitesi hazırlamak İnternet sitesi olmayan ya da profesyonel olarak tasarlanmamış İnternet sitelerine sahip firmalara karşı önemli bir rekabet avantajı sağlayacaktır.

2- Dijital Kurumsal Sunum ile Firma Güvenilirliğini Artırma

İnternet erişiminin yaygınlaşması ve bilinçli kullanıcıların sayısının artmasıyla İnternet üzerinden araştırma yapılarak ürün ve hizmet alınması yaygınlaşmaktadır. Bir firmanın İnternet sitesi çoğu zaman kullanıcıların en fazla önemsediği bilgi kaynaklarının başında gelmektedir. Kullanıcı ürün ya da hizmet satın alacağı firmanın İnternet sitesini ziyaret ederek ilk bilgilere ulaşmaktadır. Bu ziyaret sonucunda firmayla ilgili edindiği intiba satın alma kararını güçlü şekilde etkilemektedir.

Dijital Kurumsal Kimliğin en önemli araçlarından biri İnternet sitesidir. Kesintisiz 7/24 erişilebilen profesyonel hazırlanmış İnternet sitesiyle firmanızla ilgili tüm bilgileri isteyen potansiyel müşterileriniz ulaşabilecektir. Bunun diğer bir anlamı firmanız çevrim içi olarak sürekli açık olacaktır.

3- İletişim ve Paylaşım Araçlarıyla Daha Fazla Kişiye Ulaşma

İnternet sitesi üzerindeki sosyal medya paylaşım araçları yardımıyla, ziyaretçiler ilgilerini çeken ürün, hizmet ya da beğendikleri blog yazılarını paylaşmalarıyla sizin için tanıtım yapmalarına yardımcı olacaktır. Bu araçları etkin olarak kullanarak potansiyel müşterilere ulaşma şansınızı ve bilinirliliğinizi artırabilirsiniz. Aynı zamanda müşterilerin size hızlı ulaşımını sağlayan e-posta ve iletişim formlarıyla farklı ve hızlı bir kanaldan geri dönüş alabilirsiniz.

4- Müşteri Veri tabanı Oluşturma

İnternet siteniz üzerinden müşterilerinizin iletişim bilgilerini talep ederek, onlara ilgilerini çekebilecek kampanyalar ve ürünler hakkında bilgiler göndereceğiniz listeler oluşturabilirsiniz. Çoğu zaman kullanıcılar cep telefonu ve e-posta gibi iletişim bilgilerini gereksiz mesajlar gönderileceğini düşünerek vermek istemezler. Ziyaretçilerden bu bilgileri sadece ilgilerini çekecek ve faydalanacakları mesajlar göndereceğinizi temin ederek alabileceğinizi unutmayın. Bu şekilde oluşturacağınız müşteri veri tabanı listesine yeni çıkan ürün ve hizmetlerinizin tanıtımı, kampanya bilgilendirmeleri gönderilerek etkili bir tanıtım yapılabilir.

 

5- Etkin Müşteri Hizmetleri

Müşterilerinizin sürekli karşılaştığı ve size ulaştığı basit çözümleri anlatan videolar, makaleler hazırlayıp İnternet sitesi üzerinden ulaşılmasını sağlayabilirsiniz. Destek takip sistemleri ile İnternet siteniz üzerinden hızlı bir şekilde öneri ve şikayet alıp, müşterilerinizin sorunlarının durumunu kendilerinin takip etmelerini sağlayabilirsiniz. Hızlı dönüş sağladığınızda müşteri memnuniyetinin ve bağlılığında arttığını görebileceksiniz.

6- Kanuni Zorunluluk

Kanuni zorunluluk Türkiye’de geçerli bir durumdur. İnternet sitesi yaptırma zorunluluğu 6102 sayılı 13 Ocak 2011’de kabul edilen Türk Ticaret Kanunu’nunda Madde 1524’de toplam 6 fıkrada düzenlenmiştir.Kanunun 397. maddesinin dördüncü fıkrası uyarınca bağımsız denetime tabi olan sermaye şirketleri, kuruluşlarından itibaren üç ay içinde bir İnternet sitesi açmak ve bu sitenin belirli bir bölümünü kanunen yapılması gereken ilanları yayımlaması zorundadır. Denetime tabi olmayan şirketler için 6. fıkrada belirtildiği gibi İnternet sitesi yapma zorunluluğu bulunmamaktadır. Denetime tabi olan şirketlerin bakanlık kurulunca her yıl belirtilen aşağıdaki şartları taşıması gerekmektedir. Aşağıdaki şartlar 2016 yılına aittir:

  • Aktif toplamının 40 milyon TL ve üstü Türk Lirası olması,
  • Yıllık net satış hasılatının 60 milyon TL ve üstü Türk Lirası olması,
  • Çalışan sayısının 200 ve üstü olarak belirlenmiştir.

İnternet sitesi yaptırmak zorunluluğu olan, İnternet sitesi yaptırmayan şirketlerin yöneticiler adli para cezasıyla cezalandırılır.

Aşağıda bağlantıda Madde 1524’te İnternet sitesiyle ilgili kanun hükümlerini bulabilirsiniz.

http://bit.ly/ttkanunu

Tr Web Tasarımı, tüm İnternet sitesi ihtiyaçlarınızda A’dan Z’ye ekonomik, kurumsal ve profesyonel çözümler sunmaktadır.