Web Tasarımı – İnternet Sitesi Yaptırmak İstiyorum

Web Tasarımı – İnternet Sitesi Yaptırmak İstiyorum

İnternet sitesi yaptırmak istiyorum ancak nereden başlayacağımı bilemiyorum diyorsanız doğru yerdesiniz.

İnternet Sitesi Alan Adı

İnternet sitesi her işletme için internet üzerindeki varlığını temsil eden dijital varlığıdır. İnternet sitesini bir anlamda sanal bir ofis olarak düşünüp hizmet ve ürün tanıtımı dışında da işletmenin müşteriyle olan ilişkilerinde etkin bir pozisyonda konumlandırabilirsiniz. Eğer verdiğiniz hizmete muhatap yerel müşterilerinize ulaşmak istiyorsanız arama motorları vasıtasıyla bu önemli kanalı internet sitenizle kullanabilirsiniz.

İlk olarak İnternet sitenize bir ad (Alan adı – Domain) bulmanız gerekiyor. Bu alan adına karar verirken hizmet verdiğiniz sektörü, sizi internet üzerinden arayan müşterilerinizin kullandığı anahtar kelimeleri düşünmenizde fayda var. Çok uzun ve ayrıntılı adlar kullanım zorluğu getirebilir. İşletmeler için .com uzantısı çoğu zaman doğru bir tercih olacaktır. Alan adına karar verirken .net, .org, com.tr gibi diğer uzantıları kontrol edilmesi faydalı olacaktır.

İnternet Sitesi’nden Beklentiler ve Hazırlıklar

İnternet ve yazılım teknolojilerinin gelişmesiyle beraber internet sitesi üzerinden verilebilecek hizmetlerin fonksiyonları artmıştır. Örneğin bir sağlık kurumu internet üzerinden randevu alınmasını ve düzenlenmesi sağlayarak ciddi bir telefon trafiğinden kurtulabilmektedir. Baskı hizmeti veren bir işletme dünyanın herhangi bir yerinden tasarım dosyalarını internet üzerinden kendilerine ulaştırılmasını sağlayarak ürünlerin baskısını yapıp kargo ile müşterilerine ulaştırabilmektedir. Bu tür hizmetlerle işletmeler internet sitelerini etkin olarak kullanarak internet sitesinin aynen bir ofis gibi hizmet vermesini sağlamaktadırlar.

İnternet sitesi üzerinden işletmenizin neler yapmayı düşündüğünü kararlaştırmak ilk adımdır. İnternet sitesi üzerinden ürün ve hizmet tanıtımı dışında neler yapılacağını belirleyerek planlama yapılmalıdır. Bundan sonra bu amaçlar için gerekli metinler, görseller ve görüntüler temin edilmelidir. İnternet sitesi için gerekli tüm dosyaların hazırlığı tamamlanmadan internet sitesi tasarımına başlanmamalıdır. Zira tasarım başlandığı zaman eksik kalan bir bilgi tasarım tamamlandıktan sonra internet sitesinin açılmasını geciktirebilir. Eksik olarak internet sitesinin yayına girmesi inşaatı devam eden bir ofisin açılması gibidir.

İnternet sitesi yaptırmak istiyorum diyen her şahıs ya da işletme önce ne yapmak istediğine karar vermeli, sonrasında gerekli bilgileri hazırlamalıdır.

İnternet Sitesi Tasarım Firması

Bundan sonra yapılması gereken internet sitesiyle yapılması istenen tasarımı gerçekleştirecek firmayı bulmaktır. Firmayı araştırırken referansları, tamamladığı projeler kontrol edilip, kullandığı teknolojiler incelenmelidir. Öncelikle firmalara ulaşarak internet sitesi projesinden bahseden kısa yazışmalar yapılabilir. Firmanın bu yazışmalardaki hızı, yetkinliği tartılabilir. İhtiyacınızı tam olarak anladığını düşündüğünüz firmalardan fiyat teklifi isteyerek bu teklifleri karşılaştırabilirsiniz.

Karşılaştırırken dikkat etmeniz gereken noktalar ise, firmanın sizin projenizi eksiksiz yapabileceğini düşündüğünüz ve projenin arkasında durabilecek bir firma olduğundan emin olmanızdır. Bunu yaparken firmadan referans için iletişim bilgileri istenebilir ya da firmanın internet sitesinde bulabileceğiniz tamamlanan projelerden birkaçını arayıp firmayla ilgili görüşleri öğrenebilirsiniz. İnternet sitesi projesi tamamlandıktan sonra güncellemeler gerekebilir ve firmayla çalışmaya devam etmeniz söz konusu olabilir. Bu minvalde firmayla çalışma sürecini sadece web tasarımı olarak görmemek, uzun soluklu bir çalışma ortaklığı olarak bakmak gerekir. Konum olarak size yakın olan firmalarla yüz yüze görüşme imkanı bazı durumlar için avantaj sağlayabilir.

Firmayı bulduğunuzu, elinizde tüm dosyaların hazır olduğunu ve ne yapmak istediğinizi belirlediğinizi varsayalım. Tasarım sürecinde firmayla sağlıklı bir iletişim kurulması gerekmektedir. İnternet sitenizi yapacak firmanın tasarım örneklerini incelemek, sizin beğendiğiniz örnek internet sitelerini firmaya bildirmek, tasarım sürecinin sonunda beklenmedik bir sürprizle karşılaşılmasının önüne geçebilir. Örnek tasarımlar üzerinden gidilerek geliştirme süreci çift yönlü iletişimle sağlıklı bir şekilde ilerleyebilir.

İnternet Sitesi Teslim Sonrası Testler

İnternet sitenizi teslim aldıktan sonra her sayfa ayrı ayrı dikkatlice kontrol edilip, içerik, görseller ve talep ettiğiniz uygulamaların doğru şekilde çalıştığından emin olmanız gerekmektedir. Bulduğunuz hataları firmaya bildirip düzeltilmesini talep etmeniz, ve düzeltildiği bildirildikten sonra tekrar kontrol etmeniz gerekmektedir. Mobil cihazlarda nasıl görüntülendiğini kontrol edip, masaüstü sürümünden farklılık arz eden ya da mobil cihazlarda düzgün görüntülenmeyen ya da çalışmayan bölümleri düzeltilmesini sağlamalısınız.

İnternet sitenizi teslim aldığınızı, bulduğunuz hatalarında düzeltildiğini düşünelim. Bu aşamada artık sitenizi öncelikle Google, Yandex, Bing ve Yahoo gibi bilinen arama motorlarına kaydettirmeniz gerekmektedir. Hazır olan internet sitenizin varlığını duyurmak için sosyal medya kanallarını, e-posta listelerinizi, ücretli arama motoru pazarlama kanallarını kullanabilirsiniz.

Kısaca:

Özetlemek gerekirse internet sitesi yaptırmak istiyorsanız aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

  1. Anlaşılır, çok uzun olmayan, anahtar kelimeler içeren bir alan adına karar vermek
  2. İnternet sitenizden beklentilerinizi belirlemek
  3. Tüm görsel ve yazılı içeriği hazırlamak
  4. İnternet sitenizi profesyonel olarak hazırlayabilecek bir internet sitesi tasarımı firması bulmak
  5. İnternet siteniz teslim edildikten sonra kontrol etmek

Web Tasarımı hizmeti sunan Tr Web Tasarımı her türlü internet sitesi tasarım projelerinde çözüm ortağınız olabilecek, İstanbul Pendik’te hizmet veren alanında uzman ve yetkin bir web tasarımı firmasıdır.

2 thought on Web Tasarımı – İnternet Sitesi Yaptırmak İstiyorum

  1. Güzel noktalara değinilmiş, derli toplu bir yazı olmuş. Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir